Obecna ustawa

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, a w szczególności art. 105 pkt. 1 i pkt. 2 mówią, że, stawka akcyzy na samochody osobowe wynosi:

  1. 18,6% podstawy opodatkowania – dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych;

  2. 3,1% podstawy opodatkowania – dla pozostałych samochodów osobowych.

Źródło: Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, art. 105 pkt. 1 i pkt. Tekst ujednolicony. Strona 190/244.

Niedoskonałości ustawy o akcyzie

Duże wątpliwości rodzą mało precyzyjne sformułowania obecne ustawie o podatku akcyzowym. Ogromne pole interpretacyjne dotyczy choćby określenia „pojazd ciężarowy”. Definicja ta wymaga prawnego uściślenia, gdyż wspomniana dowolność interpretacyjna powoduje możliwość wydawania niespójnych decyzji urzędniczych, które później wiążą się z obowiązkiem ponoszenia bardzo wysokich kosztów podatku akcyzowego od pojazdów ciężarowych przez nabywców. W konsekwencji prowadzi to do poszukiwania skutecznych rozwiązań pozwalających unikać tak wysokich opłat nakładanych przez urzędy. Daje to duże możliwości wykorzystania stworzonej luki prawnej.

Zapis w Ustawie o podatku akcyzowym wskazuje, że pojazd ciężarowy to taki, który ma powyżej 3,5 tony, a przestrzeń bagażowa zajmuje 51% – i taka interpretacja obowiązuje w Urzędach Celno-skarbowych. Natomiast Wydziały Komunikacji uznają, że pojazd ciężarowy to taki, który ma wpis w dowodzie rejestracyjnym (lub w zagranicznym dowodzie LKW) „pojazd ciężarowy, kategoria N1”. W tym przypadku nie jest wymagany dokument potwierdzający zapłatę podatku akcyzowego.

W przypadku pojazdu osobowego do rejestracji pojazdu w Wydziale komunikacji jest jednak wymagany dokument potwierdzający zapłatę powyższego podatku.

Urząd Celno-skaroby przez co najmniej trzy lata (w okresie od lipca 2007 roku do czasu wydania pierwszych decyzji w roku 2010) udzielał informacji (również na piśmie), że akcyza od pojazdów ciężarowych nie jest wymagana!

W konsekwencji – do Polski po 2008 roku sprowadzono falę pojazdów ciężarowych z oznaczeniem N1 – określającą rodzaj pojazdu. Poza granicami Polski auta te zaczęły być kupowane jako pojazdy ciężarowe i z taką adnotacją wjeżdżały na teren naszego kraju. Były one droższe średnio aż o 1000 – 2000 euro!!!

Do pobrania

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym – tekst ujednolicony (źródło: Internetowy System Aktów Prawnych). Strona 190/244.

©2021 by TanszaAkcyza.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. | WWW: in

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account